Ekonomia społeczna w XXI wieku

Świat nie stoi w miejscu. Robotyzacja, nowe oprogramowanie zastępujące ludzi w sektorze usług, ale też nowe modele zachowań rynkowych konkurentów, bardziej skłonnych do wzajemnej współpracy i chętnie nawiązujących trwalszą więź z klientami, dla których oferta coraz częściej jest szyta na miarę. To tylko niektóre wątki, jakie zostaną podjęte podczas XI Ogólnopolskich Spotkań Ekonomii Społecznej, jakie będą miały miejsce 15 października w Krakowie.

Prof. Jerzy Hausner, wykładowca Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz były poseł, wicepremier i minister gospodarki, pracy i polityki społecznej, a także dr Michał Boni, europoseł oraz były poseł i szef resortów administracji i cyfryzacji oraz pracy i polityki socjalnej, zaprezentują elementy wizjonerskiej prognozy dla globalnej i polskiej gospodarki, która będzie się zmieniać szybciej niż kiedykolwiek pod wpływem nowych technologii i nowych modeli zachowań rynkowych graczy.

O tym, jak Europa szuka nowych sposobów na uspołecznianie rynków, opowie Diana Dovgan, sekretarz generalna CECOP-CICOPA Europe, największej na naszym kontynencie konfederacji kooperatyw i spółdzielni działających w sektorze produkcyjnym i usługowym (50 tys. podmiotów i 1,3 mln pracowników). Wiceminister rozwoju i inwestycji Paweł Chorąży, poprowadzi natomiast panel dyskusyjny poświęcony różnym formom innowacji, jakie znajdują zastosowanie w szeroko pojętym sektorze ekonomii społecznej – m.in. innowacjom społecznym, różnym formułom rewitalizacji oraz odradzaniu się spółdzielczości.

Organizatorzy, czyli Stała Konferencja Ekonomii Społecznej, a także Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, chcą pozwolić uczestnikom zdobyć szerszą perspektywę: geograficzną, czasową i tą, jaką kreślą ewoluujące idee.  I przygotować się – oraz swoje organizacje – na nadchodzące zmiany.

Warto też docenić te podmioty ekonomii społecznej, które pokazywały, że łączenie celów ekonomicznych ze społecznymi nie tylko jest możliwe, ale przede wszystkim ma sens. Tym najlepszym i najciekawszym przedsięwzięciom poświęcona będzie Gala Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku im. Jacka Kuronia. Docenić, ale i podglądać oraz podpytać, bo dobre pomysły są w końcu bezcenne – ta prosta prawda przewija się już 12 lat od pierwszej edycji OSES, organizowanej – jak najnowsze Spotkania – w Krakowie.

 

 

ZAPRASZAMY!